Dzieje świata w XIX wieku

Lata po roku 1800 to czas nowoczesnych przemian, rozwoju przemysłu i gospodarki wielu państw. Zaczęto wówczas tworzyć nowoczesne fabryki, które zapewniały dużą ilość miejsc pracy, a także produkowały materiały niezbędne do rewolucjonizowania miast. XIX wiek jest również ważnym rozdziałem na kartach epoki. Wydarzenia, do których doszło miały decydujący wpływ na przyszłe losy całego świata.

Sytuacja Francji

Panowanie Napoleona Bonaparte to zarówno początek, jak i koniec pewnej historii w dziejach Francji. Większość podboi Cesarza, aż do wyprawy na Moskwę w 1812 roku kończyło się sukcesami armii francuskiej. Po tej klęsce poparcie Napoleona już nigdy nie wróciło do pierwotnego stanu. Pomimo licznych reform ustroju, bitew i wojen międzypaństwowych sytuacja i znaczenie Francji zaczęło powoli słabnąć na arenie Europy. Jest to interesujący okres pod względem tworzenia i obserwacji działania danych systemów państwowych. Moment ten zainteresuje wszystkich pasjonatów funkcjonowania rządu.

Wojna secesyjna

Jest to burzliwy i krwawy okres w dziejach Stanów Zjednoczonych odbywający się w latach 1861-1865. Wojna secesyjna rozegrała się między stanami północy zwanymi również Unią a stanami południa, czyli Konfederacją. Do jej przyczyn należały zmiany poglądowe pomiędzy dwoma regionami, a także walka o wolność niewolników, którzy coraz częściej buntowali się przeciwko tyranii mieszkańców południa. Ostatecznie walki doprowadziły do wyniszczenia kraju, jednak zaprowadzono poprawki w konstytucji, sprzeciwiające się niewolnictwu. To dynamiczne wydarzenie jest materiałem do wielu analiz historycznych, których wnioski warto poznać.

Ważny wiek dla całej Ziemi

XIX wiek jest dynamicznym i niespokojnym okresem w historii. Doszło wtedy do wielu wojen, rewolucji i reform. Odkryto liczne wynalazki, udoskonalono przemysł, transport i produkcję. Aby poznać wszystkie dzieje lat 1800-1899 należy zapoznać się z opracowaniami, książkami lub też podręcznikami szkolnymi. Jednym z nich jest Historia. Podręcznik. Liceum i technikum. Klasa 3. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe (https://www.taniaksiazka.pl/historia-podrecznik-liceum-i-technikum-klasa-3-zakres-podstawowy-szkoly-ponadpodstawowe-jaroslaw-czubaty-p-1543271.html), w którym szczególnie zwrócono uwagę na skutki działań wojennych i sytuację gospodarczą państw. Przeczytanie tych informacji pozwoli lepiej zrozumieć wydarzenia odbywające się w tym okresie.